Jdi na obsah Jdi na menu
 


Slavnostní odhalení sochy plk. Švece

Slavnostní odhalení sochy národního hrdiny, sokola a legionáře plukovníka Josefa Jiřího Švece

se uskutečnilo v sobotu 25. října 2008 v Třebíči, Tyršových sadech. Přes obrovské úsilí a nasazení se podařilo vytvořit dílo a připravit akci, které je v dnešní době velice ojedinělé. Podařilo se vytvořit dílo, které nebude přinášet nikomu žádné hmotné statky, ale mělo by připomínat všem, že v naší novodobé historii žili hrdinové, kteří se z lásky k vlasti a národu nebáli nasazovat své životy a přinášet oběti nejvyšší. Jedním z nich byl i náš rodák a bratr Josef Švec. Jeho životní pouť je tak úzce propojena a svázána se vznikem naší Československé republiky, že se stal opravdovým symbolem boje za vznik našeho státu a hrdinství našeho legionářského vojska.

Přestože se totalitní režimy snažili téměř 50 let odstranit z našich myslí vše o slavném období vzniku naší republiky, nemohlo se jim to podařit. Jednou z organizací, která dál udržovala v našem vědomí hodnoty demokracie a humanismu, lásku k rodné zemi a k duchovnímu dědictví našeho národa byl také Sokol. A právě Sokolská župa plk. Švece oslovila kraj Vysočina s požadavkem na obnovení památníku plk. Švece, kterých bylo vystavěno za první republiky několik a které byly bohužel všechny zničeny. Díky vynikající spolupráci s představiteli kraje Vysočina a kamenosochařského střediska v Lipnici nad Sázavou se podařilo společně uskutečnit tento záměr, který byl 25. října 2008 slavnostně završen.

Zde naleznete pár fotografií z této významné akce. Věříme, že i socha plk. Švece napomůže tomu, aby se do našich myslí navracely vymazané kapitoly dějin, navracela zpět hrdost na vlastní historii a znovu se probouzela ztracená láska k vlasti. Sokol nikdy na tyto hodnoty nezapomněl a vždy budou jedněmi z hlavních cílů a poslání sokolského hnutí.

Nezapomínejte na ně prosím ani VY.


Odkaz na zkrácené video z akce:

http://www.youtube.com/watch?v=I4BM0UO0V9w&feature=player_embedded#


Za Sokolskou župu plk. Švece 

Martin Zuzaňák, jednatel župy

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Tělocvičná jednota Stařeč

(Ing.Stanislav Čech, 7. 11. 2008 19:59)

Celý program byl velmi důstojný a zcela jistě jeho příprava náročná. Bylo také co ukázat! Myslím, že Vám všem patří velký dík.
S pozdravem Stanislav Čech