Jdi na obsah Jdi na menu
 


Oslava 125. výročí narození plk. Švece

V sobotu 19. července se za krásného počasí uskutečnila v Čenkově u Třeště oslava 125. výročí narození plk. Josefe Jířího Švece. Oslavu v rodné obci plk. Švece organizoval Sbor dobrovolných hasičů Čenkov, město Třešť a Sokolská župa plk. Švece za finanční podpory kraje Vysočina. Program byl zahájen ve 13.hod. na hřbitově v Třešti, kde byly položeny věnce u hrobu plk. Švece a vzdána mu čest za zpěvu státní hymny, kterou zazpíval pěvecký sbor Foester Sokola Jihlava. Poté se účastníci přemístili do Čenkova, kde se konal hlavní program.

Ve 13:30 byl zahájen program v Čenkově položením věnce u hasičského domu, jehož oslava 80. let od jeho otevření byla součástí oslav. Na hasičském domě je také umístěna pamětní deska na plk. Švece. Poté se již vše přesunulo k rodnému domu v Čenkově, kde za hudebního doprovodu hudby Hradní stráže byly položeny věnce a předneseny slavnostní projevy od představitelů kraje Vysočina, města Třešť, Sokolské župy plk. Švece, poslanecké sněmovny a místních hasičů. Slavnostní ceremoniál zakončila "hradní hudba" tóny státní hymny.

Poté se všichni účastníci seřadili do slavnostního průvodu, který se za doprovodu Telčské dechovky a v čele sokolských mažoretek z Batelova přesunul před místní hospodu, kde probíhal další kulturní program, v kterém postupně vystoupili - kvintet hradní hudby, pěvecký sbor Foester Sokola Jihlava, mažoretky Sokola Batelov,  ukázka sletové skladby "Věrné gardy" v podání cvičenců Sokola Třešť a Moravské Budějovice, ukázka bojového tance Capoeira Sokola Jihlava a dechová hudba z Telče. V 15:40 byla zahájena vernisáž výstavy o plk. Švecovi. Úvodní slovo měl p. Vlastislav Valda, zástupce Československé obce legionářské z Třebíče, který velice zajímavě shrnul nejen osud plk. Švece, ale popsal vznik, vývoj a průběh celého legionářského hnutí, bez kterého by nebyla obnova samostatného Československého státu možná.  

Děkujeme všem, kteří se podíleli na průběhu oslav 125. výročí narození plk. Švece a také těm, kteří se přišli alespoň podívat na tuto zajímavou akci. Vše dopadlo velice dobře a těšíme se na shledání 25. října 2008 v Třebíči, kde se uskuteční slavnostní odhalení sochy plk. Švece při příležitosti 90. výročí vzniku Československé republiky.   

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář